Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nadgodziny są tańsze, gdy pracownik chce odebrać wolne

07 lipca 2015 | Dobra Firma | Anna Borysewicz
Wzór wniosku o udzielenie czasu wolnego od pracy w zamian za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych. Pismo zawierające prośbę o udzielenie czasu wolnego od pracy w zamian za czas przepracowany  w godzinach nadliczbowych załącza się do karty ewidencji czasu pracy wnioskodawcy  (§ 8a rozporządzenia ministra pacy i polityki socjalnej z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu  prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy  oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika).
źródło: Rzeczpospolita
Wzór wniosku o udzielenie czasu wolnego od pracy w zamian za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych. Pismo zawierające prośbę o udzielenie czasu wolnego od pracy w zamian za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych załącza się do karty ewidencji czasu pracy wnioskodawcy (§ 8a rozporządzenia ministra pacy i polityki socjalnej z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika).

Gdy to szef narzuca podwładnemu, aby za pracę nadliczbową odebrał czas wolny, musi mu go udzielić 
w wymiarze o połowę wyższym. A jeśli nie zmieści się z tym do końca okresu rozliczeniowego, to nie zwolni się z wypłaty dodatku.

W zamian za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych zatrudniający może udzielić pracownikowi czasu wolnego od pracy w tym samym wymiarze (art. 1512 § 1 i 2 k.p.). Odbywa się to na dwa sposoby:

- na pisemny wniosek podwładnego albo,

- bez takiego wniosku, czyli z inicjatywy zwierzchnika.

W tym drugim przypadku pracodawca musi udzielić czasu wolnego od pracy najpóźniej do końca okresu rozliczeniowego w wymiarze o połowę wyższym niż liczba przepracowanych godzin nadliczbowych. Jednocześnie nie może to spowodować obniżenia wynagrodzenia należnego pracownikowi za pełny miesięczny wymiar czasu pracy.

Podanie podwładnego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10185

Wydanie: 10185

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Sport

Zamów abonament