Do końca umowy bez pracy, ale z pensją
Gdy pracownik nie może wykonywać dotychczasowych obowiązków ze względu na przeciwwskazania lekarskie, a szef nie ma dla niego innego zajęcia i rozwiąże z nim umowę, przez okres wypowiedzenia musi mu płacić.
Po wypadku (nie był to wypadek w żaden sposób związany z pracą) lekarz medycyny pracy orzekł, że nasz podwładny nie może świadczyć pracy na dotychczasowym stanowisku. Chcielibyśmy przenieść go na inne, ale nie mamy takiej możliwości. Dlatego wypowiedzieliśmy mu umowę o pracę z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wymówienia. W tym czasie nie może jednak wykonywać dotychczasowej pracy. Czy skoro nie możemy zapewnić mu innego zajęcia na te kilka miesięcy, musimy wypłacać dotychczasowe wynagrodzenie? – pyta czytelnik.
Jeżeli stwierdzona orzeczeniem lekarskim niezdolność do wykonywania dotychczasowej pracy nie wystąpiła na skutek wypadku przy pracy ani choroby zawodowej, pracodawca nie musi przenosić etatowca do innej, możliwej do realizacji przez niego pracy. Dlatego dopuszczalne jest tu wypowiedzenie umowy.
Jeśli pracodawca nie dysponuje stanowiskiem, na które mógłby przenieść chorego albo po prostu nie chce go przenosić na inną posadę, nie musi tego robić. W konsekwencji może zastosować wypowiedzenie.
Gorzej z kasą
Utrata zdolności do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta