Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Homo informaticus

07 lipca 2015 | Nauka | Krzysztof Kowalski
Ludzie, którzy skolonizują obce planety, będą różnić się budową ciała od nas
źródło: AFP
Ludzie, którzy skolonizują obce planety, będą różnić się budową ciała od nas

Wyprawy kosmiczne 
i technologia doprowadzą do powstania nowych gatunków ludzkich.

W warunkach całkowicie odbiegających od ziemskich uczestnicy wypraw kosmicznych i przyszli koloniści na innych planetach będą podlegali istotnym mutacjom genetycznym. Doprowadzi to do tego, że będą się różnili wyglądem od ludzi na Ziemi, wyłonią się nowe gatunki Homo. Tak twierdzi astrofizyk Francis Rocard z CNES (Centre National d'Études Spatiales, francuska organizacja rządowa odpowiedzialna za rozwój badań kosmicznych).

W ten sposób potwierdzi się teoria Karola Darwina, według której wszystkie gatunki zwierząt oraz gatunek ludzki podlegają ewolucji pod wpływem warunków środowiskowych. Na przykład koloniści na globie, na którym siła ciążenia będzie mniejsza niż na Ziemi, będą wyżsi, natomiast grawitacja większa od ziemskiej sprawi, że ich wzrost się zmniejszy. Budowa kości i ich wytrzymałość oraz budowa i sprawność stawów zostaną dostosowane do nowych warunków.

Na globie, na którym ciśnienie atmosferyczne jest słabsze niż na Ziemi, dźwięk rozchodzi się gorzej, dlatego u istot tam mieszkających zmieni się budowa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10185

Wydanie: 10185

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Sport

Zamów abonament