Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dopłaty do wakacji powiększą pensję. Podatek – nie zawsze

29 lipca 2015 | Ekspert księgowego | Marcin Szymankiewicz

Firma, która dopłaca do kolonii dzieci swoich pracowników, doliczy kwotę dofinansowania do wynagrodzenia załogi. Jeśli korzysta ze środków funduszu socjalnego, to nie musi od niej pobierać zaliczki na PIT.

Dofinansowanie dla niepełnoletnich dzieci pracowników do ich kolonii, obozów i zimowisk najczęściej pochodzi ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. W praktyce najczęściej przybiera ono postać dopłaty do wypoczynku wykupionego przez pracownika.

Dofinansowanie wypoczynku dziecka pracownika jest dla tego pracownika przychodem ze stosunku pracy bądź pokrewnego. Dofinansowanie przyznawane jest w związku z istniejącym stosunkiem pracy pomiędzy pracodawcą a rodzicem dziecka, którego wypoczynek został dofinansowany (por. interpretację Izby Skarbowej w Katowicach z 5 marca 2013 r., IBPBII/1/415-1073/12/MK; interpretację Izby Skarbowej w Łodzi z 7 grudnia 2012 r., IPTPB1/415-647/12-2/ASZ).

Przychodem ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy są wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężna świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych (art. 12 ust. 1...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10204

Wydanie: 10204

Spis treści
Zamów abonament