Faktoring pozwala uniknąć żmudnych korekt
Uregulowanie faktury przez bank powoduje wygaśnięcie zobowiązania i chroni podatnika przed obowiązkiem skorygowania kosztów uzyskania przychodów.
Spółka podpisała z bankiem umowę wieloproduktową, na podstawie której dostała do dyspozycji sublimit kredytowy do wykorzystania w transakcjach dyskontowych w formie odwrotnego wykupu wierzytelności (tzw. faktoring odwrotny). Poprzez ten instrument bank za zgodą spółki spłaca wierzytelności przysługujące jej kontrahentom w celu nabycia tych wierzytelności. Wydłużony okres finansowania wynosi w tym przypadku 120 dni. W praktyce wygląda to tak, że spółka nabywa towary od kontrahenta z różnymi terminami płatności określonymi na fakturach (14, 30, 60, 90, 120 dni). Przed terminem płatności spółka przekazuje bankowi faktury do wykupu (dzień wykupu). Bank płaci kontrahentowi za zobowiązanie przed terminem płatności wynikającym z faktury zakupu. Firma podkreśliła, że gdy termin płatności na fakturze jest dłuższy niż 90 dni, to przedstawia ją do wykupu wcześniej, tak żeby zapłata dla kontrahenta miała miejsce przed upływem 90 dnia od dnia zaliczenia zakupu w koszty.
Spółka zapytała czy przy takich zapłatach musi korygować koszty uzyskania przychodów.
Odpowiedź fiskusa okazała się niekorzystna dla podatniczki.
Urzędnicy przypomnieli, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta