Praca i zlecenie na równych warunkach
Firmy będą chętniej zatrudniać na umowę o pracę, jeśli stworzy się system zwolnień z płacenia składek oraz zachęty podatkowe – uważają eksperci.
Zlecenie i dzieło, które coraz częściej zawierane są zamiast umów o pracę, mają ostatnio złą prasę. Ich plusami mogą być większa elastyczność i niższe koszty dla pracodawcy, ale umowy te nie dają zatrudnionemu ochrony wynikającej z kodeksu pracy ani w wielu wypadkach okresu składkowego liczącego się do emerytury.
Eksperci zgadzają się, że umowy cywilnoprawne (zlecenie i o dzieło) są często nadużywane. Ostrzegają jednak, że nie chodzi o ich zniesienie, ale o reformy systemowe.
– Najczęstszym powodem nadużywania tych umów jest klin podatkowy, czyli wysokie koszty ponoszone przez pracodawców, a także przeregulowanie kodeksu pracy – mówi Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP.
Nowym głosem w dyskusji na ten temat...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta