Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podatkowe reguły zafałszują dane w sprawozdaniu

29 lipca 2015 | Ekspert księgowego | Dominik Biel
źródło: Rzeczpospolita

Firmy, które stosują podatkowe stawki amortyzacyjne do celów rachunkowych, wykazują zniekształcony wynik finansowy. Odpisy liczone zgodnie z ustawą o CIT nie uwzględniają bowiem okresu ekonomicznej użyteczności środków trwałych.

- Jesteśmy firmą produkcyjną, w związku z tym znaczą część naszego majątku stanowią środki trwałe (głównie maszyny produkcyjne). Stosujemy wycenę środków trwałych w cenie nabycia pomniejszonej o odpisy amortyzacyjne. Stawki amortyzacji określaliśmy na podstawie wykazu stawek stanowiącego załącznik nr 1 do ustawy o podatku dochodowym osób prawnych. Czy jest to właściwe podejście? – pyta czytelnik.

Podstawą rozważań na temat stosowania stawek wymienionych w ustawie o CIT do wyceny środków trwałych w sprawozdaniu finansowym sporządzonym na podstawie przepisów ustawy o rachunkowości jest określenie celów obu ustaw. Celem nadrzędnym wszystkich ustaw podatkowych jest ustalenie prawidłowego zobowiązania podatkowego. Podatnicy wykazują naturalne skłonności do zaniżania swoich zobowiązań podatkowych, zatem ustawy podatkowe muszą w sposób jasny i jednoznaczny określać sposób ich kalkulacji, tak aby pozostawić podatnikowi wybór tylko w określonym obszarze. Nadrzędnym celem ustawy o rachunkowości jest natomiast rzetelne przedstawienie sytuacji majątkowo-finansowej jednostki gospodarczej.

Inne cele regulacji

Zasady rozliczania odpisów amortyzacyjnych są doskonałym przykładem obrazującym te rozbieżności. Ustawa o CIT w załączniku nr 1 wskazuje maksymalne stawki, które może...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10204

Wydanie: 10204

Spis treści
Zamów abonament