Między klęską a katastrofą
David Howell | Rząd nie powinien kontynuować subsydiowania górnictwa. Żeby mieć konkurencyjny przemysł, trzeba posiadać konkurencyjne źródła energii – mówi brytyjski lord, minister w rządzie Margaret Thatcher.
Rz: W Polsce, ale i w całej Unii Europejskiej, toczy się dyskusja, jak zapewnić bezpieczeństwo energetyczne po wybuchu konfliktu na Wschodzie. W jaką stronę powinna zmierzać UE?
Wszystkie kraje w UE, łącznie z Wielką Brytanią, mają dzisiaj problem ze spadkiem bezpieczeństwa energetycznego, ale oczywiście Polska ma wyjątkową sytuację i tutaj, w Londynie, jesteśmy tego świadomi. Polska jest osobliwym krajem, bardzo mocno zależnym od węgla, z sąsiadami, którzy nie zawsze są solidni w kwestii dostaw gazu i którzy inwestują w rozwój energetyki jądrowej. Dodatkowo ambitna unijna polityka klimatyczna, stawiająca wymagające cele ograniczenia emisji CO2, godzi w polski przemył, podnosi koszty, zmniejsza bezpieczeństwo energetyczne i pcha Polskę w jeszcze większy import rosyjskiego gazu. Jednak ostatnimi czasy Komisja Europejska zaczęła zdawać sobie sprawę z tego, że nie da się nałożyć jednolitych wymagań na wszystkie kraje. Mimo to wciąż nie jestem pewien, czy Bruksela jest już gotowa odpowiedzieć sobie na pytanie, które zawsze podnoszą moi przyjaciele z Polski – jak radzić sobie z paliwami kopalnymi i jak wykorzystywać je...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta