Nadzór weterynaryjny po europejsku
Nadzór weterynaryjny po europejsku
W czwartek Sejm uchwalił ustawę o zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, badaniu zwierząt rzeźnych i mięsa oraz o Państwowej Inspekcji Weterynarynej. Integralną częścią ustawy jest załącznik obejmujący 61 chorób zakaźnych zwalczanych z urzędu. Utworzona zostanie Państwowa Inspekcja Weterynaryjna. Ustawą zajmie się teraz Senat.
Międzynarodowy obrót zwierzętami oraz środkami spożywczymi i surowcami pochodzenia zwierzęcego zmusza nas do pilnego dostosowania polskich przepisów weterynaryjnych do standardów Unii Europejskiej. Jeśli tego nie zrobimy -- polskie badania weterynaryjne nie będą respektowane przez analogiczne służby państw Unii.
Dziś organizację naszej służby weterynaryjnej regulują wytyczne z 3 stycznia 1991 r. , opracowane po sprywatyzowaniu większości lecznic weterynaryjnych. Nie są one przepisami prawnymi, co nie podoba się -- i słusznie -- państwom UE. Nie kontentują ich też polskie ustawy dotyczące zadań państowych lekarzy weterynarii z 1927 i 1928 r. ; zawarte w nich regulacje już dawno się zdezaktualizowały.
Wypełnienie związanej z tym luki wnaszym prawie to warunek podpisania negocjowanej obecnie umowy z UE o współpracy weterynaryjnej. Byłaby ona aneksem do umowy stowarzyszeniowej.
Brak tej umowy powoduje, że wszystkie pochodzące z naszego kraju zwierzęta i środki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta