Od kiedy ta mowa?
Od kiedy ta mowa?
"I rzekł Bóg: Niech będzie. .. " Taki był początek świata. Ale nie wiadomo w jakim języku przemówił Bóg. W każdym razie od słowa zaczął się świat, a więc słowo było pierwszą rzeczą nadającą się do badań naukowych. Mimo tego lingwistyka ani nie dzierży prymatu wśród nauk, ani nie gości często na łamach popularyzujących naukę. Czy dlatego, że było to słowo boże, nie człowiecze? Tak czy inaczej, NAUKA i TECHNIKA, mając tego świadomość, niniejszym czyni krok ku naprawie (nie chwaląc się, nie pierwszy zresztą) .
Pochodzenie języków
Nauka w ogóle, zaś lingwistyka w szczególności, nie wie na razie, kto i kiedy przemówił pierwszy spośród ludzi. Gatunki Homo habilis i Homo erectus sprzed milionów lat antropologia uznaje za przodków człowieka, nadaje im status ludzi, lecz nie ma podstaw do stwierdzenia, że potrafili mówić bądź, że nie potrafili. W tej kwestii brak pewności nawet co do bliskiego nam w czasie neandertalczyka, żyjącego w zachodniej Europie jeszcze przed 40 000 lat. Toteż jedynym poważnym sposobem, przynajmniej na razie, poszukiwania pierwotnego języka, jest cofanie się w "lingwistycznym czasie" biorąc za punkt wyjścia dobrze rozpoznane pod względem "anatomicznym" języki współczesne i klasyfikując je w rodziny, zresztą coraz szersze, wzorem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta