Nie spłacone długi Vichy
Papon, Touvier, Bousquet
Nie spłacone długi Vichy
Waldemar Wojnar
Rozdziały historii, zwłaszcza co bardziej mroczne, mają irytujący zwyczaj otwierać się na tych samych stronach. Zwłaszcza rozdziały, których kiedyś, gdy był na to czas, nie zamknięto raz na zawsze. Oto mamy rok 1996, 18 września. Przed trybunałem apelacyjnym w Bordeaux staje Maurice Papon, 86-letni dawny polityk gaullistowski. W cztery miesiące później, 23 stycznia 1997 roku Sąd Kasacyjny odrzuca odwołanie Papona od orzeczenia sądu niższej instancji, zgodnie z którym ma być on osądzony. Papon oskarżony jest o to, że w latach 1942--1944, jako sekretarz generalny prefektury departamentu Żyrondy, uczestniczył w deportowaniu do obozów zagłady 1690 Żydów.
Myliłby się jednak ten, kto by przypuszczał, że Papona trzeba było tropić po bezdrożach Ameryki Łacińskiej, jak Eichmanna czy Klausa Barbiego lub przetrząsywać klasztory -- mam tu na myśli głośne przed kilku laty wykrycie innego vichystowskiego przestępcy, Paula Touviera. Wręcz odwrotnie, Maurice Papon zadbał w swoim czasie o stworzenie sobie patriotycznego alibi. Pod garniturem skrupulatnego funkcjonariusza Vichy -- jak napisał Laurent Greilsamer w "Le Monde" -- skrywał partyzancki trencz. Uprzedzał o grożących aresztowaniach, ratował co bardziej znaczące osoby z Résistance, doczekał się nawet po...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta