Hipoteka bez opłaty skarbowej
Sądowa wykładnia
Hipoteka bez opłaty skarbowej
Jeżeli nabywca nieruchomości albo prawa użytkowania wieczystego nie płaci od razu całej należności, jej zapłata może być zabezpieczona przez ustanowienie hipoteki na nabywanej nieruchomości lub prawie użytkowania wieczystego. Z tej formy zabezpieczenia roszczeń wobec nabywców obowiązane są korzystać Skarb Państwa i gminy w razie sprzedaży lub oddawania w wieczyste użytkowanie w trybie ustawy z 29 kwietnia 1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości nieruchomości państwowych lub komunalnych w drodze bezprzetargowej, gdy przepisy pozwalają na rozłożenie zapłaty ceny sprzedaży na roczne raty płatne przez 10 lat.
Urzędy skarbowe przyjmują, że ustanowienie tego rodzaju hipoteki jest obciążane opłatą skarbową. Tę praktykę uznał za nieprawidłową Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 28 października 1996 r. (sygn. SA Sz/ 2785/ 95) . W jego uzasadnieniu zaś stwierdził, iż ustanowienie hipoteki zabezpieczającej roszczenie Skarbu Państwa lub gminy ztytułu ceny sprzedaży nieruchomości dokonanej na podstawie przepisów o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości stanowi czynność cywilnoprawną w sprawie takiej sprzedaży w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 1 lit. j) ustawy z 31 stycznia 1989 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. nr 4, poz. 23 z poźn. zm. ) i jako takie wolne jest na podstawie wskazanego przepisu od opłaty...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta