Opowiadacz zdarzeń
Opowiadacz zdarzeń
Z Jeffreyem Archerem rozmawia Danuta Sękalska
Podczas naszego pierwszego spotkania w Cambridge -- a przyjechałam wtedy z misją nakłonienia pana do zgody na publikację pańskich książek u nas za niewymienialne wówczas złotówki -- dużo rozmawialiśmy o Polakach, o Polsce. W pewnej chwili powiedział pan coś zdumiewającego, że Polska już niedługo, może za kilka lat, odzyska niepodległość i że Zachód jej w tym pomoże. Czy pamięta pan tamte słowa? To było w 1985 roku.
Bardzo dobrze pamiętam. I pani niedowierzającą minę. A kiedy powiedziałem w telewizji, że mur berliński rychło upadnie, zostałem wyśmiany przez Brytyjczyków. Śmiali się do rozpuku. Trzy lata później po murze nie było śladu.
Od naszego spotkania w Cambridge upłynęło niespełna dwanaście lat i w tym czasie zmieniła się cała epoka. Wtedy nawet człowiek, obdarzony najbujniejszą fantazją, nie mógłby sobie wyobrazić, że w nieodległej przyszłości można będzie rozmawiać o przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Więc jakie są prawdziwe przyczyny oporu przed przyjęciem Polski i Czech do Unii?
Żaden z obu tych krajów nie będzie dynamizował procesu integracji. Gdyby Polska i Czechy, a również Węgry, przyłączyły się w tej chwili do Unii, wówczas bogatsze kraje, jak Francja, Niemcy, Włochy i Wielka Brytania, musiałaby za to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta