Spóźnieni spadkobiercy nie dostaną pieniędzy
Przedsiębiorca skutecznie uchyli się od zwrotu nadpłaty składek społecznych, które odda mu ZUS, osobom uprawnionym po zmarłym pracowniku, jeśli podniesie zarzut przedawnienia.
Marcin Nagórek, radca prawny
Prowadzę działalność gospodarczą. ZUS poinformował mnie pismem, że mam na koncie płatnika nadpłatę składek ubezpieczeniowych. Od wynagrodzenia byłego pracownika (zmarł 15 sierpnia 2011 r.) pobrałem zbyt dużo składek (30 sierpnia 2011 r.), w tym m.in. część przez niego finansowaną. Teraz rodzina zmarłego chce odzyskać pieniądze z firmy. Jak dopomnieć się o tę kwotę z ZUS? Czy wierzytelność ta przysługuje przedsiębiorcy czy innym uprawnionym po śmierci etatowca? Jaki jest termin przedawnienia takiej wierzytelności? – pyta czytelnik.
W art. 24 ust. 6a–6h ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: ustawa o sus) uregulowano sprawę zwrotu nienależnie opłaconych składek. W razie stwierdzenia, że na koncie widnieją takie składki, w pierwszej kolejności ZUS z urzędu zalicza je na poczet zaległych lub bieżących danin, a gdy takich nie ma – na poczet przyszłych. To podstawowy sposób postępowania ZUS przy nadpłacie.
Dopiero na wniosek płatnika ZUS może skorzystać z alternatywnego sposobu rozliczenia się z nim, tj. oddaje mu nienależnie opłacone składki. Procedurę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta