Podejrzany przedsiębiorca ma swoje prawa
Od początku lipca zmieniły się zasady prowadzenia postępowań karnych. Podejrzani otrzymali wiele praw. Mają także nowe obowiązki, z których powinni się wywiązywać, jeśli nie chcą ponieść dolegliwych konsekwencji procesowych.
Od 1 lipca tego roku zmieniły się zasady prowadzenia postępowań karnych. Powinni pamiętać o tym szczególnie ci przedsiębiorcy, którzy w przestępczy sposób próbują zwiększać swoje lub firmowe majątki. Policyjne statystyki pokazują, że w latach 2003–2014 liczba stwierdzonych przestępstw gospodarczych pozostawała na zbliżonym poziomie i w skali roku oscylowała wokół 150 tys. Rekordowy był jednak rok ubiegły, w którym stwierdzono aż 163 080 przestępstw gospodarczych >patrz ramka.
Jeżeli zatem przedsiębiorca usłyszy zarzuty popełnienia określonego przestępstwa, to powinien pamiętać, że w toku postępowania przygotowawczego czy sądowego przysługuje mu szereg uprawnień. Oczywiście z racji bycia podejrzanym o określony czyn zabroniony ma on również szereg obowiązków.
Prawo do składania wyjaśnień
Przede wszystkim podejrzany ma prawo do składania wyjaśnień. Może on zatem w dowolny sposób opisać swoją wersję wydarzeń i ewentualnie przedstawić dowody czy dokumenty na ich potwierdzenie. Jeżeli wyrazi taką wolę, to organ procesowy musi umożliwić mu złożenie wyjaśnień na piśmie. Może tego odmówić wyłącznie z ważnych powodów. Przy składaniu wyjaśnień na piśmie podejrzany nie może porozumiewać się z innymi osobami.
Co ważne, obowiązujące w Polsce przepisy nie przewidują odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta