Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak likwidować spółkę komandytową

09 października 2015 | Prawo w biznesie | Anna Borysewicz

Wspólnicy mogą postanowić w umowie spółki, iż będzie ona istniała tylko w konkretnych okolicznościach, w pewnych zaś ulegnie rozwiązaniu. Jedną z nich może być podjęcie działalności konkurencyjnej przez jednego ze wspólników czy też upływ zakreślonego w umowie czasu, na jaki została zawarta.

Spółką komandytową jest spółka osobowa mająca na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania podmiotu co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a odpowiedzialność minimum jednego uczestnika spółki (komandytariusza) jest limitowana co do zasady wysokością sumy komandytowej.

Powstanie jednej z przyczyn rozwiązania spółki komandytowej (dalej: sp.k.) najczęściej aktualizuje obowiązek zgłoszenia otwarcia jej likwidacji, chyba że uzgodniono inny sposób zakończenia działalności podmiotu (np. sprzedaż przedsiębiorstwa). Ustalenie to najczęściej przybiera postać uchwały wspólników, ale nie ma przeszkód, aby zawrzeć je w pierwotnej umowie spółki bądź by było ono przedmiotem zmiany kontraktu podmiotu. Przy czym porozumienie w sprawie zakończenia działalności spółki po zaistnieniu powodu jej rozwiązania, w razie wypowiedzenia umowy przez wierzyciela wspólnika lub ogłoszenia upadłości uczestnika podmiotu, wymaga zgody nie tylko pozostałych wspólników, ale też odpowiednio wierzyciela bądź syndyka.

Autorka zakłada, że zgodnie z umową sp.k. komandytariusz ma prawo do prowadzenia spraw spółki i jej reprezentowania oraz że w sprawach przekraczających zakres zwykłych czynności wymagana jest jego zgoda.

Jakie są...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10265

Wydanie: 10265

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament