Z wizytą inspektora w zakładzie trzeba się liczyć każdego dnia
Państwowa Inspekcja Pracy może kontrolować pracodawców bez ograniczenia czasowego i w tym samym okresie, gdy u przedsiębiorcy trwają inne postępowania kontrolne.
Nie ma znaczenia wielkość przedsiębiorstwa, forma prowadzenia działalności czy jej profil. Zasady są takie same dla wszystkich przedsiębiorców/pracodawców.
Do kontroli PIP nie stosują się ograniczenia czasu trwania kontroli oraz zakazu równoczesnej kontroli u przedsiębiorcy wynikających z ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.
Jakie przepisy
Problematykę kontroli prowadzonej przez PIP regulują:
- ustawa z 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy (tekst jedn. DzU z 2015 r., poz. 640 ze zm., dalej ustawa o PIP),
- ustawa z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn. DzU z 2015 r., poz. 584 ze zm., dalej usdg) oraz
- konwencja Międzynarodowej Organizacji Pracy nr 81 dotycząca inspekcji pracy w przemyśle i handlu (DzU z 1997 r. nr 72, poz. 450, dalej konwencja MOP).
Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej (dotycząca wszystkich rodzajów kontroli, w tym prowadzonej przez PIP) ogranicza czas trwania wszystkich kontroli u przedsiębiorcy w jednym roku kalendarzowym (art. 83 ust. 1 usdg). Wprowadza także zasadę, że nie można równocześnie podejmować i prowadzić więcej niż jednej kontroli działalności przedsiębiorcy (art. 82 ust. 1 usdg).
Ile to potrwa
Zgodnie z art. 83 ust. 1 usdg czas trwania wszystkich kontroli organu u przedsiębiorcy w jednym roku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta