Ile odpowiedzialności inwestora wobec podwykonawcy
Zawiadomienie inwestora o treści umowy z podwykonawcą przed jej zawarciem nie jest warunkiem powstania solidarnej odpowiedzialności inwestora i wykonawcy. Nie jest też wymagane, aby te informacje były przedstawione przez wykonawcę generalnego.
Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 18 czerwca 2015 r. (III CSK 370/14).
Generalny wykonawca zawarł z podwykonawcą umowę, której przedmiotem było wykonanie usługi betonowania na rzecz inwestora. Podwykonawca nie otrzymał wynagrodzenia za swoje świadczenie i domagał się solidarnie od wykonawcy i inwestora zapłaty za wykonanie usługi.
Sądy I i II instancji oddaliły powództwo, argumentując, że umowa wiążąca podwykonawcę z wykonawcą była umową dostawy, a nie umową o roboty budowlane, co wyłącza solidarną odpowiedzialność inwestora wobec podwykonawcy. Ponadto sądy te orzekły, że w przypadku umowy o roboty budowlane również nie miałaby zastosowania solidarna odpowiedzialność inwestora ze względu na brak realizacji jej przesłanek. Po pierwsze, inwestor nie został poinformowany o umowie wykonawcy z podwykonawcą przed jej zawarciem, a po drugie, inwestor nie został poinformowany przez wykonawcę generalnego.
Powód złożył skargę kasacyjną, zaskarżając wyrok w całości oraz wnioskując o uchylenie orzeczeń sądów I i II instancji. Zarzucał obu sądom błędną wykładnię art. 6471 § 2 oraz art. 6471 § 5 kodeksu cywilnego. Pozwany inwestor w odpowiedzi na skargę kasacyjną wniósł o jej oddalenie.
Sąd Najwyższy po rozpatrzeniu skargi uchylił zaskarżone...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta