W jakim czasie można dochodzić wypłaty dywidendy
Roszczenie wspólnika spółki z ograniczoną odpowiedzialnością o wypłatę dywidendy nie jest roszczeniem o świadczenie okresowe.
Tak uznał Sąd Najwyższy w uchwale z 18 czerwca 2015 r., III CZP 31/15.
Powód wystąpił przeciwko spółce z o.o. w likwidacji o zapłatę określonej kwoty z tytułu dywidendy za lata 2005–2008 uchwalonej przez zgromadzenie wspólników pozwanej, ale powodowi niewypłaconej.
Sąd okręgowy oddalił powództwo, wskazując, że przyczyną było przedawnienie roszczenia, które nastąpiło po upływie trzech lat z uwagi na związek roszczenia z działalnością gospodarczą powoda, oraz uznanie roszczenia o wypłatę dywidendy za domaganie się świadczenia okresowego.
W toku rozpoznawania apelacji powoda sąd apelacyjny rozważał charakter prawny roszczenia wspólnika o wypłatę dywidendy w sytuacji, gdy świadczenie należne powodowi co do zasady nie było kwestionowane, nie było też sporu o ustalenia faktyczne. Różna natomiast była ocena charakteru roszczenia o zapłatę dywidendy, które pozwana uważała tak, jak ocenił to także sąd I instancji, za świadczenie wynikające z działalności gospodarczej i jako świadczenie okresowe. Według sądu apelacyjnego, na gruncie Kodeksu spółek handlowych, który nie określa samodzielnie terminu przedawnienia roszczenia o wypłatę dywidendy, lecz odsyła...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta