Przeniesienie praw autorskich nie przenosi know-how
Zamierzony efekt uda się osiągnąć tylko, gdy umowa będzie odpowiednio skonstruowana i zabezpieczy poufny charakter know-how oraz opisujących go dokumentów – pisze prawnik.
Wyrazem rosnącego znaczenia praw własności intelektualnej w nowoczesnym obrocie gospodarczym jest tendencja do zabezpieczania ich transferu w ramach umów usługowych. Postanowienia takich umów mają często charakter blankietowy: strony ustalają np., że jeśli przy okazji świadczenia usługi powstanie utwór, to prawa autorskie majątkowe do niego przeniesione zostaną na usługobiorcę. Takie postanowienia stosowane są też wtedy, gdy ich znaczenie jest marginalne. Przy czym, co znacznie bardziej niebezpieczne, strony wydają się przypisywać im znaczenie i skutki, których mieć nie mogą.
Zjawisko to może mieć duże konsekwencje, gdy umawiający się błędnie utożsamiają przeniesienie praw autorskich majątkowych lub udzielenie licencji na korzystanie z utworu z odpowiednio przeniesieniem lub udzieleniem licencji na korzystanie z ujawnionego w tym utworze know-how. O takie nieporozumienie nie jest trudno: poufne wyniki badań, metody produkcji czy receptury, są zwykle ubierane w słowa lub grafikę i przedstawiane w formie raportów czy prezentacji.
Na pierwszy rzut oka wydawać się więc może, że przeniesienie praw autorskich majątkowych lub udzielenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta