Lepiej, gdy umowa milczy o organizacji czasu pracy
Sposób organizacji czasu pracy nie należy do istotnych elementów stosunku pracy i nie musi być ustalony w umowie o pracę. Konsekwentnie zmiana organizacji czasu pracy nie wymaga wypowiedzenia zmieniającego. Nie jest ono wymagane nawet wówczas, gdy ta zmiana wiąże się z obniżką pensji pracownika (np. w związku z pozbawieniem go prawa do dodatku z tytułu pracy w określonym systemie czasu pracy).
Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w wyroku z 21 marca 2014 r. (II PK 174/13).
Stan faktyczny
Pracownik był zatrudniony w systemie czterobrygadowym. Wynikało to z regulaminu pracy. Umowa o pracę nie odnosiła się do tej kwestii. Pracodawca zmienił system czasu pracy podwładnego, zatrudniając go w systemie dwuzmianowym. Zmiana wiązała się z obniżeniem wynagrodzenia – pracownik utracił prawo do dodatku za pracę w systemie czterobrygadowym.
Pracodawca dokonał tej zmiany jednostronnie, nie zmieniając umowy o pracę. Podwładny odwołał się do sądu, twierdząc, że pracodawca powinien dokonać wypowiedzenia zmieniającego. Ponieważ był...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta