Zakazy i nakazy obowiązują nie tylko przy zatrudnianiu rodziców
Przepisy ograniczają możliwość zlecania pracy w porze nocnej w ciągu okresu rozliczeniowego. Jest też grupa pracowników, którzy nie mogą wykonywać obowiązków nocą, oraz taka, która musi na to wyrazić zgodę.
Nocka non stop wykluczona
organizacja pracy
Praca w porze nocnej to nie to samo co nocna zmiana. Z pracą zmianową mamy do czynienia, gdy wymieniają się osoby zatrudnione na tych samych stanowiskach.
∑ Czy pracodawca może polecić pracę wyłącznie na nocnej zmianie?
Zgodnie z art. 128 § 1 i § 2 pkt 1 oraz art. 146 k.p. czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy.
Jako pracę zmianową należy rozumieć wykonywanie pracy według ustalonego rozkładu czasu pracy przewidującego zmianę pory wykonywania pracy przez poszczególnych pracowników po upływie określonej liczby godzin, dni lub tygodni. Praca zmianowa jest dopuszczalna bez względu na stosowany system czasu pracy. Określenie pracy zmianowej (art. 128 § 2 pkt 1 k.p.) jest w pełni zrozumiałe dopiero wtedy, gdy interpretuje się je w związku z art. 2 pkt 5 dyrektywy 2003/88/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 4 listopada 2003 r. dotyczącej niektórych aspektów organizacji czasu pracy. Z tego przepisu wynika, że cechą charakterystyczną pracy zmianowej jest wymienianie się pracowników na tych samych stanowiskach. Nie jest zatem pracą zmianową ta, w której pracownik zaczyna obowiązki np. w jednym tygodniu o 6, a w następnym o 7.
Kwalifikacja pracy jako zmianowej ma...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta