Poradnia prawna: Kodeks postępowania administracyjnego
Śmierć pełnomocnika nie powoduje zawieszenia postępowania
Jednym z powodów zawieszenia postępowania przez organ jest śmierć przedstawiciela ustawowego strony. Ustanowiony przez stronę pełnomocnik nie jest jednak jej przedstawicielem ustawowym, lecz umownym.
– Osoba fizyczna prowadząca samodzielną działalność gospodarczą ustanowiła pełnomocnika w postępowaniu dotyczącym ukarania jej za wycięcie drzew bez zezwolenia, ale pełnomocnik ten zmarł. Czy jego śmierć powinna spowodować zawieszenie postępowania?
Nie. Artykuł 97 § 1 pkt 2 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej: k.p.a.) stanowi, że organ zawiesza postępowanie w razie śmierci przedstawiciela ustawowego strony. Ponieważ pełnomocnik nie jest przedstawicielem ustawowym strony, jego śmierć nie powoduje zawieszenia postępowania przez organ.
Mimo że śmierć pełnomocnika nie spowoduje zawieszenia postępowania, trzeba pamiętać o art. 10 § 1 k.p.a., zgodnie z którym organ ma obowiązek zapewnić stronom czynny udział w każdym stadium postępowania.
Przyjmuje się zatem, że w razie śmierci pełnomocnika strony organ powinien np. odroczyć rozprawę, na którą wezwano zmarłego pełnomocnika (art. 94 k.p.a.), czy wyznaczyć nowy termin przeprowadzenia dowodu ze świadków, biegłych lub oględzin (art. 79 k.p.a.).
W wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z 16 czerwca...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta