W dyspozycji szefa można być nawet rok
W okresie oczekiwania na nowe stanowisko funkcjonariusze otrzymują swoje dotychczasowe uposażenie, chociaż zwykle nie wykonują w tym czasie żadnych zadań.
Utrata stanowiska wcale nie musi oznaczać zwolnienia ze służby. Na okres przejściowy funkcjonariusz trafić bowiem może do tzw. dyspozycji, w której poczeka na wyznaczenie nowych obowiązków. Do dyspozycji przenoszone są też osoby, które tymczasowo nie są w stanie pełnić służby. W ten sposób nie blokują etatu, a więc ich dotychczasowe zadania, które z uwagi na swój charakter nie mogą przestać być wykonywane, mogą być przejęte przez inne osoby.
Choć instytucje „dyspozycji" znają wszystkie służby mundurowe, zasady, na jakich funkcjonariusze poszczególnych formacji mogą do niej trafić, trochę się między sobą różnią.
Tylko trzy sytuacje
W przypadku policjantów okoliczności, w których jest to możliwe, wymienia enumeratywnie art. 37a ustawy o policji (dalej: uop). W myśl tego przepisu policjanta zwolnionego z dotychczas zajmowanego stanowiska służbowego można przenieść do dyspozycji przełożonego właściwego w sprawach osobowych na okres:
– poprzedzający powołanie lub mianowanie na inne stanowisko służbowe albo zwolnienie ze służby nie dłuższy niż 12 miesięcy (art. 37a ust.1 uop),
– zwolnienia z obowiązku wykonywania zadań służbowych udzielonego na zasadach określonych w przepisach o związkach zawodowych (art. 37a ust. 2 uop),
– delegowania do pełnienia zadań służbowych poza policją w kraju lub za...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta