Zgodę na wycinkę nie zawsze wydaje wójt
Jeżeli usunięcie drzew lub krzewów dotyczy nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków, o zgodę należy pytać właściwego wojewódzkiego konserwatora zabytków – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Ustawa z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody stanowi, że zezwolenie na usunięcie drzewa lub krzewu z terenu nieruchomości wydaje wójt, burmistrz, prezydent miasta. A gdy zezwolenie dotyczy usunięcia drzewa lub krzewu z terenu nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków – wojewódzki konserwator zabytków.
W orzecznictwie sądów administracyjnych przyjęto, że jeżeli wycinka ma być prowadzona na terenie nieruchomości indywidualnie wpisanej do rejestru zabytków, to zgodę na nią wydaje właściwy wojewódzki konserwator zabytków. Jako przykład wskazać można postanowienie NSA z 5 stycznia 2007 r. (sygn. II OW 52/06), w którym czytamy, że sam fakt wpisania nieruchomości do rejestru zabytków, a nie uznanie składnika przyrody (to jest drzewa lub krzewu) za zabytek, przesądza o właściwości rzeczowej wojewódzkiego konserwatora zabytków do wydania zezwolenia na usunięcie drzew lub krzewów.
Powstał jednak spór o to, kto wydaje decyzję w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta