Która spółka odpowiednia dla przedsięwzięcia PPP
Jeśli wniesiony przez gminę wkład do spółki komandytowej odpowiada co najmniej wysokości sumy komandytowej, będzie ona wolna od odpowiedzialności osobistej za zobowiązania spółki.
Problem
Gmina planuje w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego wspólne przedsięwzięcie z prywatnym przedsiębiorcą. W tym celu chciałaby zawiązać z partnerem prywatnym spółkę osobową. Czy taka forma będzie odpowiednia dla przedsięwzięcia PPP? Jaki będzie zakres odpowiedzialności gminy – wspólnika takiej spółki?
Co mówią przepisy
Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym umowa o partnerstwie może przewidywać, że w celu jej wykonania podmiot publiczny i partner prywatny zawiążą spółkę kapitałową, spółkę komandytową lub komandytowo-akcyjną.
Zdanie drugie tego przepisu doprecyzowuje, że podmiot publiczny nie może być w tych spółkach komplementariuszem. W związku z tym gmina w ramach realizacji przedsięwzięcia wspólnie z partnerem prywatnym może zawiązać spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, spółkę akcyjną oraz spółkę komandytową, jednak wyłącznie jako komandytariusz, bądź komandytowo-akcyjną jako akcjonariusz.
—Natalia Chyb
Prawnik wyjaśnia
Natalia Chyb, prawnik w FKA Furtek Komosa Aleksandrowicz
Wybór odpowiedniej spółki handlowej jako narzędzia realizacji przedsięwzięć w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego należy w zasadzie do swobodnej decyzji zainteresowanej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta