Europejskie wyzwania dla PiS
W Brukseli mniej obaw niż dziesięć lat temu. Ale problemy stojące przed nowym rządem znacznie poważniejsze.
Korespondencja z Brukseli
PiS przy władzy będzie musiał zmierzyć się z najpoważniejszym kryzysem w UE od lat – niekontrolowanym napływem imigrantów.
Rząd PO–PSL zgodził się wcześniej na przyjęcie blisko 7 tys. uchodźców w ramach nadzwyczajnego unijnego planu rozdziału 160 tys. osób przebywających czasowo w Grecji i we Włoszech.
Nie chodzi o eurosceptycyzm
Ale to PiS będzie musiał tę decyzję wykonać. A przede wszystkim zmierzyć się z problemem, co z kolejnymi dziesiątkami czy nawet setkami tysięcy. Czy należy, jak chciałyby tego Komisja Europejska i Angela Merkel, wprowadzić stały mechanizm rozdziału uchodźców?
– W tej sprawie widzę wielki potencjał konfliktu. Choć trzeba przyznać, że Polska nie byłaby tu osamotniona. Jest kilka krajów sprzeciwiających się stałemu mechanizmowi – mówi Janis Emmanuilidis, ekspert brukselskiego think tanku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta