Bez dnia wolnego za 1 listopada
W tym roku Wszystkich Świętych wypada w niedzielę. Kumulacja święta i niedzieli nie oznacza, że pracodawca ma obowiązek udzielić dodatkowego dnia wolnego z tego tytułu.
Inaczej jest, gdy święto przypada w sobotę, która w firmie jest dniem wolnym. Wówczas szef musi udzielić innego dnia wolnego. Taka sobota jest bowiem dniem ustawowo wolnym od pracy, a więc zakład nie może jej wyznaczyć jako dnia wolnego z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy.
Tylko za sobotnie święto
Ponieważ pięciodniowy tydzień pracy jest średniotygodniowy – czyli ustalany w odniesieniu do okresu rozliczeniowego – oznacza to, że dnia wolnego trzeba udzielić do końca okresu rozliczeniowego. Zasada ta w oczywisty sposób nie dotyczy sytuacji święta przypadającego w niedzielę, ustawowo wolną od pracy.
Można jednak dostrzec pewien związek między powyższą regułą a listopadowym świętem. Dla wielu pracowników jest to bowiem okres wyjazdów poza miejsce zamieszkania, a na odwiedzenie cmentarzy często potrzebują kilku dni. Niektórzy podwładni chcieliby mieć wolne 2...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta