Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bez dnia wolnego za 1 listopada

27 października 2015 | Dobra Firma | Ewa Drzewiecka

W tym roku Wszystkich Świętych wypada w niedzielę. Kumulacja święta i niedzieli nie oznacza, że pracodawca ma obowiązek udzielić dodatkowego dnia wolnego z tego tytułu.

Inaczej jest, gdy święto przypada w sobotę, która w firmie jest dniem wolnym. Wówczas szef musi udzielić innego dnia wolnego. Taka sobota jest bowiem dniem ustawowo wolnym od pracy, a więc zakład nie może jej wyznaczyć jako dnia wolnego z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy.

Tylko za sobotnie święto

Ponieważ pięciodniowy tydzień pracy jest średniotygodniowy – czyli ustalany w odniesieniu do okresu rozliczeniowego – oznacza to, że dnia wolnego trzeba udzielić do końca okresu rozliczeniowego. Zasada ta w oczywisty sposób nie dotyczy sytuacji święta przypadającego w niedzielę, ustawowo wolną od pracy.

Można jednak dostrzec pewien związek między powyższą regułą a listopadowym świętem. Dla wielu pracowników jest to bowiem okres wyjazdów poza miejsce zamieszkania, a na odwiedzenie cmentarzy często potrzebują kilku dni. Niektórzy podwładni chcieliby mieć wolne 2...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10280

Wydanie: 10280

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament