Środki z UE na start dla młodych firm
Polskie start-upy napędzają pieniądze unijne. Potrzeba im więcej kapitału wysokiego ryzyka i wsparcia nauki.
michał duszczyk
Młodych biznesmenów nie zraża fakt, że osiem na dziesięć start-upów wpada w problemy finansowe lub jest zamykanych jeszcze w pierwszych dwóch latach działalności.
Start-upowe zagłębie
Badania fundacji Startup Poland pokazują, że co trzecia młoda firma nie ma regularnych przychodów. Jednocześnie co czwarta rośnie w tempie ponad 50 proc. rocznie. A połowa ankietowanych oczekuje co najmniej pięciokrotnego wzrostu wyceny w ciągu najbliższych dwóch lat.
Szacuje się, że w Polsce działa ponad 2,4 tys. start-upów. To stosunkowo niewiele, ale – jak wyjaśnia Jurand Drop, wiceminister administracji i cyfryzacji – widać, że z roku na rok powstaje jednak coraz więcej młodych i innowacyjnych firm. – Można powiedzieć, że start-upy stają się polską specjalizacją – mówi.
Podobnie uważa John Biggs, redaktor w serwisie specjalizującym się w tematyce start-upów. Jego zdaniem jeszcze pięć lat temu polski ekosystem tego typu firm był bardzo mały. – Właściwie był prawie niewidoczny...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta