Zwolnienie ciężarnej nie zawsze wymaga konsultacji
W zakładzie, w którym nie działa związek zawodowy, pracodawca sam decyduje o tym, czy rozwiązać umowę z pracownicą będącą w ciąży w trybie natychmiastowym z przyczyn przez nią zawinionych.
Zasadą jest zakaz wypowiedzenia i rozwiązania umowy o pracę z pracownicą w ciąży. Wynika to z art. 177 § 1 k.p. W myśl tego przepisu pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży oraz urlopu macierzyńskiego pracownicy. Wyjątek dotyczy sytuacji, gdy zajdzie przyczyna uzasadniająca rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy kobiety, jeśli reprezentująca ją zakładowa organizacja związkowa się na to zgodziła. Ograniczenia te nie obowiązują w czasie zatrudnienia na okres próbny nieprzekraczający miesiąca.
Okres ochrony pracownicy rozpoczyna swój bieg już z chwilą zajścia w ciążę, a nie dopiero z momentem przedstawienia odpowiedniego zaświadczenia lekarskiego dokumentującego ten stan.
Bez ruchu kadrowego
Normalnie funkcjonując, pracodawca nie ma w zasadzie możliwości wypowiedzenia angażu ciężarnej. Zabronione jest także złożenie jej wymówienia zmieniającego warunki pracy lub płacy z art. 42 k.p. Ponadto zakaz ten obowiązuje także wtedy, gdy pracownica poroniła przed upływem okresu wypowiedzenia.
Wypowiedzenie należy uznać za bezskuteczne również wtedy, gdy wręczono je zanim pracownica zaszła w ciążę, jeśli jego skutek w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta