Przepisy przejściowe nie blokują zmian w uchwale
Konieczność podjęcia nowej uchwały w określonym terminie nie oznacza, że do tego czasu rada gminy nie może nowelizować obowiązującego aktu prawa miejscowego.
Uchwały podejmowane przez rady gmin na podstawie przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (dalej ustawa) budzą wiele emocji. Jednym z powodów jest nowelizacja tej ustawy (DzU z 2015 r., poz. 87), która weszła w życie 1 lutego 2015 roku.
Zmieniła ona m.in. przepisy, które dotyczą uchwał podejmowanych przez rady gmin. Pojawiła się więc obawa, że będą one musiały w krótkim czasie od wejścia w życie nowelizacji podjąć nowe uchwały ze stawkami opłat za śmieci, co w tak krótkim czasie było niewykonalne. Wielu prawników zajęło wówczas stanowisko, że nie trzeba zmieniać uchwał ze stawkami, jeżeli są one zgodne z nowelizacją ustawy. Teraz jednak ujawniają się kolejne problemy, którymi zajęły się sądy administracyjne.
Według dotychczasowych zasad
Przepisy przejściowe ustawy nowelizującej stanowią m.in., że uchwały dotyczące regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy, terminu, częstotliwości i trybu uiszczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, czy w sprawie wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta