Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Likwidacja gimnazjów: za i przeciw

03 listopada 2015 | Prawo | Katarzyna Wójcik

Czy uczniowie zyskają na reformie, nikt nie mówi. Wiadomo, że gminy stracą pieniądze, a część nauczycieli pracę.

katarzyna wójcik

PiS zapowiada likwidację gimnazjów. Reforma ma polegać na zasadzie – trzy razy cztery klasy. Podstawówka miałaby trwać osiem lat, przy czym dzieliłaby się na dwa etapy, klasy 1-4 oraz 5-8. Następnie uczniowie, którzy kontynuowaliby naukę, mieliby przed sobą cztery lata szkoły średniej.

Pojawiają się sprzeczne informacje, kiedy reforma miałaby się zacząć. Według części doniesień zmiany miałyby być wprowadzone już w przyszłym roku szkolnym.

Tegoroczni szóstoklasiści zamiast do gimnazjum pójdą do siódmej klasy. Według innej koncepcji dzieci, które dziś są w szóstej klasie, w roku szkolnym 2016-2017 pójdą do gimnazjów. Dopiero dzisiejsi piątoklasiści będą uczyć się w podstawówce już do ósmej klasy. A potem pójdą do liceum. Oznacza to, że siódma klasa wróciłaby w roku szkolnym 2017–2018.

Osoby odpowiedzialne za program PiS, czyli prof. Piotr Gliński, prof. Andrzej Waśko, Sławomir Kłosowski i Elżbieta Witek, milczą. Nie chcą rozstrzygnąć, która wersja planów jest prawdziwa.

– Na pewno nikt nagle nie będzie zamykał gimnazjów. Będą stopniowo wygaszane – uspokaja prof. Włodzimierz Bernacki, poseł PiS.

– Zmiany organizacyjne będą pochodną zmian programowych. Decyzje o tym, kiedy reforma zostanie wprowadzona, jeszcze nie zapadły. Być może nowy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10286

Wydanie: 10286

Spis treści
Zamów abonament