Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co powinna zawierać umowa o wykonanie projektu herbu

03 listopada 2015 | Administracja
autor zdjęcia: Jan Dudek
źródło: Fotorzepa

Jednostka samorządu terytorialnego powinna zadbać o precyzyjne określenie w umowie przewidywanych sposobów używania herbu, jeśli zamierza korzystać z niego komercyjnie.

Na podstawie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (dalej: Pr. Aut.) sam wzór herbu należy zakwalifikować jako znak urzędowy, który został wyłączony spod ochrony prawnoautorskiej na podstawie art. art. 4 pkt 2 Pr. Aut. Zgodnie z powołanym przepisem – nie stanowią przedmiotu prawa autorskiego m.in. urzędowe znaki i symbole. Urzędowe znaki i symbole to właśnie kategorie wyrażane często za pomocą środków plastycznych, jak godło państwowe, herby miast, sztandary, ordery i odznaczenia.

Osobiste prawo twórcy

Zastanawiająca jest jednak kwestia ochrony opracowania herbu, jakie zostało wykonane na podstawie uchwały na zlecenie jednostki samorządu terytorialnego. Prawo autorskie reguluje bowiem autorskie prawa osobiste do utworu (które chronią nieograniczoną w czasie i niepodlegającą zrzeczeniu się lub zbyciu więź twórcy z utworem) oraz prawa majątkowe. Te ostatnie przyznają twórcy wyłączne prawo do korzystania z utworu i rozporządzania nim na wszystkich polach eksploatacji oraz do wynagrodzenia za korzystanie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10286

Wydanie: 10286

Spis treści
Zamów abonament