Jak przyznać stypendium twórcom
Rada gminy (rada powiatu, sejmik województwa) w uchwale o przyznawaniu stypendiów dla twórców musi określić wysokość i warunki oraz tryb ich udzielania. Brak w tym akcie któregokolwiek z tych elementów powoduje jego nieważność.
Jednostki samorządu terytorialnego mogą przyznawać stypendia osobom zajmującym się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury oraz opieką nad zabytkami. Warunki i tryb przyznawania tych grantów określa w uchwale organ stanowiący, czyli rada gminy (rada powiatu, sejmik województwa). Jest to akt prawa miejscowego. Dlatego uchwała powinna być zredagowana w taki sposób, aby adresat jej przepisów wiedział, na jakich warunkach i w jakim trybie może się ubiegać o stypendium. Analiza rozstrzygnięć organów nadzorczych i orzecznictwa sądów wskazuje, że jednostki samorządowe mają z tym problemy. Warto więc poznać zasady poprawnie skonstruowanej uchwały w sprawie stypendiów dla twórców, tak by się nie narazić na stwierdzenie przez wojewodę jej nieważności.
Stypendia twórcze dotyczą następujących dziedzin: literatury, sztuk wizualnych, muzyki, tańca, teatru, filmu, opieki nad zabytkami i twórczości ludowej. Natomiast granty przyznawane na przedsięwzięcia związane z upowszechnianiem kultury obejmują dziedzinę animacji i edukacji kulturalnej oraz zarządzania kulturą i wspierania rozwoju kadr kultury.
Ustalenie beneficjentów
Kompetencja rady gminy zawarta w art. 7b ustawy 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (dalej: uopdk) upoważnia radę gminy do określenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta