„Rzeczpospolita” radzi
Czy potrzebna zgoda na udział cudzoziemców w kolejnym naborze
– Cudzoziemcy mogą ubiegać się o wolne stanowisko w służbie cywilnej tylko wtedy, gdy wyraził na to zgodę szef Służby Cywilnej. Taką zgodę wydaje się na wniosek dyrektora generalnego urzędu. Cudzoziemiec nie może jednak wykonywać pracy polegającej na udziale w realizacji władzy publicznej.
Po przeprowadzeniu naboru, w którym uczestniczyli cudzoziemcy, wyłoniono pięciu najlepszych kandydatów. Dyrektor generalny urzędu nie zdecydował się jednak na zatrudnienie żadnego z nich, w związku z czym trzeba ponowić nabór na to stanowisko. Czy przeprowadzenie nowego naboru wiąże się z koniecznością ponownego uzyskania zgody szefa Służby Cywilnej na uczestniczenie w nim cudzoziemców?
Nie. Zgodnie z art. 4 pkt 1 ustawy o służbie cywilnej (dalej u.s.c.) zasadą jest, że w służbie cywilnej zatrudnia się osoby będące obywatelami polskimi. Wyjątek od tej zasady przewidziano w art. 5 u.s.c., zgodnie z którym dyrektor generalny urzędu, upowszechniając informacje o wolnych stanowiskach pracy, wskazuje, za zgodą szefa Służby Cywilnej, stanowiska, o które, poza obywatelami polskimi, mogą ubiegać się obywatele Unii Europejskiej, a także obywatele innych państw, którym na podstawie umów międzynarodowych lub przepisów prawa wspólnotowego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta