Model od startu się nie sprawdził
Rozmowa | System wsparcia funduszy podwyższonego ryzyka i firm wymaga pilnych zmian – uważa czesław gawłowski, prezes KFK.
Rz: Minęło już dziesięć lat od powstania Krajowego Funduszu Kapitałowego. Nie rozruszaliście jednak rynku funduszy venture capital?
Czesław Gawłowski: Krajowy Fundusz Kapitałowy rzeczywiście istnieje dziesięć lat. Jednak z punktu widzenia operacyjnego to ledwie lat siedem. Pierwsze dwa fundusze venture capital z naszym udziałem powstały jeszcze z dotacji budżetu państwa w maju 2008 i maju 2009 r. Potem napłynęły duże pieniądze europejskie z programu operacyjnego „Innowacyjna gospodarka" (PO IG). Potem weszliśmy w Szwajcarsko-Polski Program Współpracy. Powstały kolejne fundusze. Proces ich tworzenia zakończył się w 2013 r. W masowej skali zaczęliśmy więc działać cztery lata temu. A dziś mamy prawie 130 spółek, w które zainwestowały fundusze z naszym udziałem.
Postrzega pan to jako dobry wynik?
On nie jest dobry, tyle że zdecydowana większość z tych 130 firm działa rok lub półtora. Jeśli więc mamy oceniać działalność wehikułu, którym jest KFK, i fundusze, z którymi KFK współpracuje, to trzeba mieć na uwadze nie dziesięć lat, ale co najwyżej trzy–cztery ostatnie lata. Ktoś kilkanaście lat temu słusznie sobie wyobraził, że występuje luka...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta