Świadczenia po zakończeniu służby
Zatarcie skazania nie ocali emerytury
Utrata prawa do świadczenia następuje z mocy ustawy. Decyzja organu rentowego tylko ten fakt potwierdza, dlatego data jej wydania ma drugorzędne znaczenie.
∑ Emerytowany policjant został skazany za przestępstwo popełnione jeszcze w trakcie służby (przyjęcie korzyści majątkowej w zamian za odstąpienie od czynności służbowej). Z tego powodu organ rentowy stwierdził ustanie prawa do emerytury policyjnej i wstrzymał wypłatę świadczenia. Decyzję te wydal jednak z prawie dwuletnim opóźnieniem, po upływie sześciu miesięcy od zatarcia skazania. Czy w takiej sytuacji miał jeszcze prawo pozbawić byłego policjanta emerytury?
Tak. Zgodnie z art. 10 ust. 2 ustawy z 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy policji (dalej: ustawa emerytalna) skazanie emeryta albo rencisty prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo umyślne lub przestępstwo skarbowe umyślne ścigane z oskarżenia publicznego, popełnione w związku z wykonywaniem czynności służbowych i w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, albo za przestępstwo określone w art. 258 kodeksu karnego lub wobec którego orzeczono prawomocnie środek karny pozbawienia praw publicznych za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe popełnione przed zwolnieniem ze służby, powoduje utratę prawa do zaopatrzenia emerytalnego na podstawie ustawy.
Utrata prawa do świadczeń emerytalnych następuje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta