Rezygnacja to nie zawsze wypowiedzenie
Zgoda pracownika na przyjęcie roli „pełniącego obowiązki" na innym stanowisku niż dotychczasowe nie prowadzi do trwałej zmiany zajmowanego stanowiska, lecz jedynie do czasowego powierzenia mu pracy innej niż określona w umowie. Rezygnacja przez niego z pełnienia tych obowiązków nie oznacza wypowiedzenia umowy o pracę.
Taki pogląd wyraził Sąd Najwyższy w wyroku z 24 czerwca 2015 r. (III PK 139/14).
Stan faktyczny
Pracodawca powierzył osobie zatrudnionej na stanowisku kierownika zespołu marketingu w dziale handlu i marketingu pełnienie obowiązków kierownika tego działu. Po roku pełnienia tych obowiązków pracownik oświadczył na piśmie, że składa rezygnację z pełnienia tej funkcji. Pracodawca potraktował to oświadczenie jako wypowiedzenie umowy o pracę, o czym poinformował pracownika na piśmie. Ten oświadczył, że jego rezygnacja z pełnienia powierzonych obowiązków nie stanowiła wypowiedzenia umowy o pracę, ale obejmowała wniosek o zwolnienie go z pełnienia obowiązków kierownika działu handlu i marketingu. Pracodawca utrzymywał jednak, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta