Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Inicjatorzy referendum zamiast ogłoszenia mogą użyć Facebooka

10 listopada 2015 | Administracja | Aleksandra Tarka

Obowiązek podania do wiadomości przedmiotu referendum w sposób zwyczajowo przyjęty w danej gminie nie ogranicza się tylko do publikatorów urzędowych, takich jak tablice w urzędzie czy biuletyn informacji publicznej.

Czego dotyczył spór

Uchwałą z września 2015 r. rada miejska odrzuciła wniosek pięciu mieszkańców o przeprowadzenie referendum gminnego dotyczącego funkcjonowania (likwidacji) straży miejskiej oraz samoopodatkowania mieszkańców na ten cel.

Na sesji rada powołała ze swego składu pięcioosobową komisję doraźną do sprawdzenia, czy wniosek odpowiada przepisom ustawy o referendum lokalnym. A komisja ta skierowała przeliczone karty poparcia do burmistrza celem stwierdzenia prawidłowości podpisów (imiona, nazwiska, adres zamieszkania, nr PESEL oraz podpis). Po ich weryfikacji komisja, uznała, że ogólna liczba prawidłowo złożonych podpisów wyniosła 3061, i nie przyjęła za spełniające wymogi ustawy o referendum lokalnym 166 podpisów. W związku z tym uznała, że inicjatorzy przeprowadzenia referendum nie przedstawili...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10292

Wydanie: 10292

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament