Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przegłosowany członek kolegium też podpisuje decyzję

10 listopada 2015 | Administracja
Anna Puszkarska, radca prawny
źródło: materiały prasowe
Anna Puszkarska, radca prawny

Decyzję organu kolegialnego powinni podpisać wszyscy członkowie tego organu, którzy brali udział w jej podejmowaniu. Niespełnienie tego wymogu uzasadnia wyeliminowanie decyzji z obrotu.

Problem

Decyzja samorządowego kolegium odwoławczego nie została podpisana przez jednego z członków składu orzekającego. Podpisał on tylko protokół z posiedzenia, na którym przegłosowano tę decyzję. Strona chce zażądać stwierdzenia nieważności tego rozstrzygnięcia z powodu braku w prawidłowym składzie organu. Czy przysługuje jej takie uprawnienie?

Co mówią przepisy

W art. 18 ust. 1 ustawy o samorządowych kolegiach odwoławczych (dalej: u.s.k.o.) przewidziano, że kolegium orzeka w składzie trzyosobowym, chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej. Orzeczenia zapadają większością głosów, a członek składu orzekającego nie może się wstrzymać od głosu. Orzeczenia kolegium podpisują wszyscy członkowie składu, nie wyłączając przegłosowanego (art. 17 ust. 3 i 5 u.s.k.o.).

Zgodnie z art. 107 § 1 kodeksu postępowania administracyjnego decyzja powinna zawierać m.in. podpis z podaniem imienia i nazwiska oraz stanowiska służbowego osoby upoważnionej do jej wydania, a jeżeli decyzja została wydana w formie dokumentu elektronicznego, powinna być opatrzona bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu. W myśl art. 156 § 1 pkt 1 i 2 k.p.a. wydanie decyzji z naruszeniem przepisów o właściwości bądź bez podstawy prawnej lub z rażącym naruszeniem prawa stanowi podstawę do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10292

Wydanie: 10292

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament