Urlop na żądanie też wymaga wniosku i zgody szefa
Przełożony może odmówić pracownikowi udzielenia urlopu na żądanie w szczególnych okolicznościach. Samowolne skorzystanie z tego wolnego podwładny przypłaci nawet dyscyplinarką.
Utarło się przeświadczenie, że urlop na żądanie jest niepodważalnym uprawnieniem pracownika do wypoczynku, a pracodawca nie może odmówić jego udzielenia. Taki punkt widzenia przyjmowany był od wprowadzenia tej regulacji do kodeksu pracy w 2003 r. Przyczyniło się do tego potoczne nazewnictwo tego przywileju. To jednak nieprawidłowy pogląd.
Kiedy zgłosić...
Do urlopu na żądanie należy odpowiednio stosować przepisy kodeksu pracy o urlopach wypoczynkowych. Trzeba jednak pamiętać, że urlop na żądanie daje pracownikowi jedynie ten przywilej, że nie musi wcześniej ustalać daty skorzystania z tego wolnego, jak przy zwykłym urlopie.
Jedyny trud, jaki ma sobie zadać pracownik chcący skorzystać z tego uprawnienia, to zgłoszenie żądania najpóźniej w dniu rozpoczęcia wolnego. Dokładnie ma to przypadać przed rozpoczęciem dniówki według rozkładu czasu pracy obowiązującego etatowca.
Sąd Najwyższy w wyroku z 15 listopada 2006 r. (I PK 128/06) wskazuje, że zgłoszenie powinno nastąpić do chwili przewidywanego rozpoczęcia przez pracownika pracy, zgodnie z jego rozkładem czasu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta