Pogotowie rozliczy koszty odszkodowania
Wojewódzkie pogotowie ponosi odpowiedzialność za szkody spowodowane działalnością personelu medycznego, więc koszty wypłaty zasądzonego zadośćuczynienia mogą stanowić jego koszty uzyskania przychodów.
Tak uznał dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z 23 października 2015 r. (nr IBPB-1-2/4510-383/15/AnK). Działalność pogotowia, jak stwierdziła IS, jest na tyle szczególna, że nie można traktować odszkodowań wypłacanych pacjentom jako odszkodowań z tytułu wad wykonanych usług.
Z pytaniem do izby wystąpiło pogotowie ratunkowe, nad którym nadzór sprawuje zarząd województwa. Pogotowie posiada osobowość prawną potwierdzoną przez sąd rejonowy wpisem do rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji i publicznych zakładów opieki zdrowotnej. Ponadto wpisane jest do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą, prowadzonego przez wojewodę. Głównym płatnikiem za świadczone usługi medyczne jest Narodowy Fundusz Zdrowia.
Pacjent pogotowia wystąpił z pozwem o zapłatę zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Na podstawie wyroku sądu pogotowie zostało zobowiązane do zapłaty określonej sumy pieniężnej tytułem zadośćuczynienia za...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta