Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niedozwolone porozumienia firm biorących udział w przetargach

10 listopada 2015 | Administracja | Michał Orzechowski
Michał 
Orzechowski, 
prawnik w zespole prawa konkurencji 
i zamówień publicznych 
DLA Piper 
Wiater sp.k
źródło: materiały prasowe
Michał 
Orzechowski, 
prawnik w zespole prawa konkurencji 
i zamówień publicznych 
DLA Piper 
Wiater sp.k

Dla stwierdzenia zmowy przetargowej nie jest konieczne dysponowanie bezpośrednimi dowodami zawarcia takiego porozumienia.

W decyzji z 30 czerwca 2015 r. prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) nałożył na trzech przedsiębiorców – osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą – kary pieniężne za zawarcie porozumienia ograniczającego konkurencję na krajowym rynku usług serwisowych urządzeń biurowych. Porozumienie miało polegać na uzgadnianiu przez tych przedsiębiorców treści składanych ofert w przetargach na świadczenie usług serwisowych, a także na uzgadnianiu zachowań podejmowanych w toku prowadzonych postępowań.

Podstawę do wszczęcia postępowania przez prezesa UOKiK stanowiło zawiadomienie o potencjalnej zmowie przetargowej pomiędzy przedsiębiorcami, otrzymane od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ZUS Oddział w Olsztynie. W zawiadomieniu przedstawiono okoliczności, które mogły wskazywać na zawarcie porozumienia, m.in. fakt, iż oferty dwóch przedsiębiorców zostały dostarczone do zamawiającego w tym samym czasie przez tego samego kuriera, a także to, że oferty nie zawierały wymaganych dokumentów podlegających uzupełnieniu, np. wykazu wykonanych usług lub dowodów potwierdzających należyte wykonanie usług. Ponadto zwrócono uwagę, iż jeden z przedsiębiorców,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10292

Wydanie: 10292

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament