Niepełnosprawni poszukiwani
Z roku na rok rośnie zatrudnienie osób niepełnosprawnych na tzw. otwartym rynku. Sprzyja im poprawa koniunktury oraz rozwój agencji specjalizujących się w rekrutacji takich pracowników.
Anita Błaszczak
Na koniec sierpnia tego roku firmy działające na tzw. otwartym rynku pracy (w odróżnieniu od zakładów pracy chronionej) zatrudniały ponad 113 tys. niepełnosprawnych pracowników, o ponad 17 tys. albo prawie o jedną piątą więcej niż średnio w całym ubiegłym roku. W porównaniu z 2009 r. oznacza to ponaddwukrotny wzrost zatrudnienia.
Wpływa na to nie tylko poprawa sytuacji na rynku pracy, ale również rosnąca liczba agencji zatrudnienia, które specjalizują się w rekrutacji i delegowaniu do firm niepełnosprawnych pracowników. Ich rozwój wspierały przepisy – agencje zatrudnienia mające co najmniej 30 proc. załogi ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności mogą zaoferować firmom, do których delegują pracowników, aż 80-proc. ulgę we wpłatach na PFRON.
W biurze i fabryce
– Staramy się zachęcić pracodawców z otwartego rynku pracy do przyjmowania osób z niepełnosprawnością, ale jednocześnie bierzemy na siebie ryzyko związane z ich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta