Nie każdy otrzyma dodatek służbowy
Policjant niezadowolony z wysokości dodatku służbowego nie może walczyć o jego podwyższenie. Ale jego obniżkę będzie mógł zaskarżyć.
Uposażenie zasadnicze policjanta zależy od grupy zaszeregowania jego stanowiska służbowego oraz od wysługi lat. Jednak na wysokość jego miesięcznej pensji duży wpływ mają też różnego typu dodatki do uposażenia. Najważniejsze z nich to: dodatek za stopień, dodatek funkcyjny przysługujący pełniącemu służbę lub obowiązki na stanowisku kierowniczym lub samodzielnym oraz dodatek służbowy, który może być przyznany pozostałym policjantom. Tak wynika z art. 104 ustawy o Policji (dalej uop).
Pozostałe rodzaje dodatków, które w określonych sytuacjach mogą zwiększyć miesięczne pobory funkcjonariuszy, wymienia rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z 6 grudnia 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad otrzymywania i wysokości uposażenia zasadniczego policjantów, dodatków do uposażenia oraz ustalania wysługi lat, od której jest uzależniony wzrost uposażenia zasadniczego (dalej rozporządzenie). Należą do nich oprócz wymienionych wyżej dodatki: stołeczny, za opiekę nad służbowym koniem lub psem, instruktorski, lotniczy kontrolerski, specjalny i terenowy. Są one przyznawane funkcjonariuszom ze względu na szczególne właściwości, kwalifikacje, warunki lub miejsce pełnienia służby.
W większości (oprócz dodatku terenowego) są to dodatki o charakterze stałym. Oznacza to, że są ustalane w stawkach miesięcznych, a nie – że ich wysokość jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta