Klauzula o wypowiedzeniu nadal potrzebna
Zawierając terminową umowę przed 22 lutego 2016 r., trzeba się trzymać dotychczasowych reguł. Jeśli zabraknie w niej zapisu, że wolno ją rozwiązać za wypowiedzeniem, co do zasady nie będzie można wcześniej zakończyć współpracy.
Do wejścia w życie nowych przepisów dotyczących umów terminowych, tj. 22 lutego 2016 r., pozostały jeszcze ponad trzy miesiące. W tym okresie będą zawierane nowe umowy na czas określony. Wątpliwości pracodawców budzi, czy należy je podpisywać na starych czy nowych zasadach.
Odpowiedź zawierają przepisy przejściowe nowelizacji, czyli ustawy z 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2015 r., poz. 1220). Nie przewidują one szczególnych rozwiązań dla kontraktów zawieranych tuż przed wejściem w życie nowych przepisów. Takie angaże należy więc traktować tak jak inne umowy trwające w dniu wejścia w życie nowelizacji.
Jeszcze po staremu
W przepisach przejściowych przewidziano, że do umów bez klauzuli oraz takich, do których klauzuli nie można wpisać (czyli zawartych na maksymalnie sześć miesięcy) trwających w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy, w zakresie dopuszczalności ich wypowiedzenia stosuje się przepisy dotychczasowe (art. 14 ust. 2 nowelizacji). Zatem jeżeli strony nie wprowadzą do kontraktu zastrzeżenia o dopuszczalności jego wypowiedzenia, możliwość ta będzie ograniczona tylko do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta