Propozycji rewizyty u inspektora nie można odrzucić
Na wezwanie kontrolera pracownicy lub pracodawca muszą się pojawić w siedzibie lub oddziale właściwego okręgowego inspektoratu pracy, aby złożyć dodatkowe wyjaśnienia lub zeznania.
Zazwyczaj kontrola odbywa się w siedzibie pracodawcy oraz w miejscu wykonywania pracy. W pewnych przypadkach inspektor odwiedzi firmę zewnętrzną, która przechowuje dokumentację, lub nawet zaprosi do siebie, i to zarówno pracodawcę, jak i jego pracowników.
Bez uprzedzenia
Aby skontrolować zakład pracy, inspektor musi się skontaktować z pracodawcą. Przeważnie robi to, zanim rozpocznie czynności sprawdzające, najpóźniej w momencie wejścia do firmy. Wyjątkowo, przy naruszeniach dotyczących legalności zatrudnienia lub BHP, inspektor zacznie od udokumentowania stanu faktycznego, np. sfotografowania nieprawidłowości. Dopiero potem zgłosi swoją obecność pracodawcy, oficjalnie rozpoczynając kontrolę. Takie działanie jest jednak uzasadnione wyłącznie wtedy, gdy wcześniejsze powiadomienie mogłoby wpłynąć na wynik kontroli. Zezwala na to art. 26 ust. 3 ustawy z 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy (tekst jedn. DzU z 2015 r., poz. 640 ze zm., dalej: ustawa o PIP).
Zasadą wynikającą z ustawy o PIP jest przeprowadzanie kontroli w siedzibie kontrolowanego podmiotu oraz w innych miejscach wykonywania jego zadań i przechowywania dokumentacji finansowej oraz kadrowej (art. 26 ust. 1). Wizyta w miejscu wykonywania pracy pozwala inspektorowi ocenić i udokumentować warunki pracy, stan pomieszczeń, stanowisk oraz to, czy pracownicy prawidłowo stosują wymagane środki ochrony...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta