Delegowanie będzie tańsze
Trybunał Konstytucyjny uznał, że część przepisu, na który powoływał się ZUS, żądając płacenia składek za pracowników oddelegowanych za granicę naliczonych od kwoty wyższej niż ich zarobki, musi odejść do lamusa.
28 października 2015 r. Trybunał Konstytucyjny ogłosił wyrok o sygn. SK 9/14, w którym stwierdził niezgodność z Konstytucją RP części przepisu § 2 ust. 1 pkt 16 rozporządzenia MPiPS z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.). Wskazał, że przewidziana tam minimalna podstawa składek za pracowników oddelegowanych przez polskich pracodawców do innego państwa, którzy zarabiają poniżej kwoty odpowiadającej przeciętnemu wynagrodzeniu w gospodarce narodowej ustalanej na podstawie art. 19 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2015 r., poz. 121 ze zm.; dalej ustawa o sus) jest niezgodna z art. 92 ust. 1 oraz z art. 64 ust. 1 i 3 Konstytucji RP.
Kwestionowany przepis w niedopuszczalny sposób ogranicza prawo własności określone w art. 64 Konstytucji RP w odniesieniu do takich pracowników i ich pracodawców w zakresie, w jakim nakłada konieczność naliczania składek od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta