2016 rokiem unii energetycznej
Bruksela w najbliższych dniach rozpocznie konsultacje z Niemcami w sprawie Nord Stream. W 2016 r. zamierza stworzyć unię energetyczną.
Anna Słojewska z Brukseli
Komisja Europejska przedstawiła wczoraj raport o stanie prac nad unią energetyczną. Elementem komunikatu była deklaracja w sprawie Nord Streamu, którą zapowiedzieliśmy w „Rzeczpospolitej" 16 listopada. KE ogłosiła, że skrupulatnie oceni zgodność z unijnym prawem projektu budowy 3. i 4. nitki gazociągu na dnie Morza Bałtyckiego.
Podkreśliła, że projekt ten nie tworzy dostępu do żadnego nowego źródła gazu i że zwiększy tylko przepustowość infrastruktury z Rosji, która zresztą i tak nie jest w pełni wykorzystywana (rurociąg Opal, który tłoczy gaz z Nord Streamu 1 na terenie Niemiec, jest wykorzystywany w 50 proc.). Na więcej Gazprom nie dostał zgody, bo nie spełnia wymogów unijnego 3. pakietu energetycznego, który zabrania monopolizowania infrastruktury przesyłowej przez dostawcę surowca.
– Na więcej Gazprom nie dostanie zgody, bo ma dominującą pozycję na rynku – powiedział Maros Sefcovic,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta