Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Warto już się pochylić nad grafikami na 2016 rok

19 listopada 2015 | Praca i ZUS | Marcin Wujczyk
dr Marcin 
Wujczyk, radca prawny, partner 
w kancelarii Książek & Bigaj
źródło: materiały prasowe
dr Marcin 
Wujczyk, radca prawny, partner 
w kancelarii Książek & Bigaj
autor zdjęcia: Tomasz Wawer
źródło: Rzeczpospolita

Wydłużając okres rozliczeniowy, pracodawca może uniknąć płacenia za nadgodziny wynikające z przekroczenia tygodniowego norm czasu pracy. Za nadgodziny dobowe będzie jednak musiał zapłacić. Taka zmiana zamiast oszczędności może więc przynieść niepotrzebne koszty.

Ustalenie długiego okresu rozliczeniowego może przynieść pracodawcy wiele korzyści. Nie jest to jednak regułą. Warto przeanalizować, jakie są możliwości i jakie konsekwencje pociągnie za sobą wybór w tym zakresie.

Okres rozliczeniowy pozwala przede wszystkim ustalić, czy pracownik przepracował liczbę godzin dokładnie odpowiadającą obowiązującemu go wymiarowi czasu pracy czy go przekroczył. Przy dłuższym okresie jest więcej czasu na zrównoważenie tych godzin. Można więc oszczędzić na pensji za nadgodziny. Nie zawsze się to jednak uda.

W podstawowym dłużej...

Długość okresu rozliczeniowego powinien regulować układ zbiorowy pracy, a jeśli pracodawca nie jest nim objęty – regulamin pracy. Z kolei pracodawca, który nie musi ustalać regulaminu pracy, okres rozliczeniowy może określić w obwieszczeniu.

Maksymalna długość okresów rozliczeniowych różni się w zależności od stosowanego systemu czasu pracy. W najbardziej popularnym podstawowym systemie może on co do zasady wynosić nie więcej niż cztery miesiące (art. 129 § 1 k.p.). Przepisy ustanawiają jedynie maksymalną długość okresu rozliczeniowego. Nie ma więc przeszkód, aby pracodawca wprowadził okresy krótsze, np. jedno- czy dwumiesięczne.

...niż w równoważnym...

Bardziej restrykcyjne zasady obowiązują w razie stosowania równoważnego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10299

Wydanie: 10299

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament